Sport · 2 min

Svetislav Pešić uz dramu i sukob s novinarima završio trenersku karijeru u Minhenu

Ivan Kovačević
Ivan Kovačević · Sportski kroničar
Svetislav Pešić u odelu govori na novinarskoj konferenciji Izvor: Otvoreni izvori
Trener Svetislav Pešić na konferenciji nakon utakmice u Minhenu

Legendarni strateg napustio je dvoranu usred konferencije nakon teškog poraza od bivšeg kluba, priznajući da nije uspio stvoriti šampionski duh u momčadi.

Svetislav Pešić, jedno od najznačajnijih imena u povijesti europske košarke, svoju je impresivnu trenersku karijeru priveo kraju u ozračju koje nitko nije priželjkivao. Umjesto slavlja i trofeja, kraj je obilježen bolnim porazom u finalu njemačkog prvenstva i neočekivanim emocionalnim slomom pred kamerama. Njegov Bayern prosuo je nevjerojatnih 20 poena prednosti protiv Albe, a taj sportski krah pretvorio se u otvoreni sukob s medijima u trenucima kada su tenzije bile na samom vrhuncu.

Trenutak koji je prelio čašu dogodio se tijekom posljednje službene konferencije. Vidno potresen ishodom utakmice, Pešić je burno reagirao na pitanje novinara kojeg je prepoznao iz ranijih susreta. Pitanje se odnosilo na težinu poraza od kluba kojemu je nekada donosio povijesne titule, što je iskusni trener doživio kao provokaciju. Odbio je dati odgovor i demonstrativno napustio scenu, ostavljajući prisutne u tišini nakon kratke i napete razmjene riječi.

Ipak, prije samog bijega s konferencije, strateg koji je osvajao vrhunce Europe i svijeta ostavio je iskreno priznanje o rasulu svoje momčadi koja je u drugom poluvremenu pala za čak 23 poena razlike. Nije tražio opravdanja u sucima ili sreći, već je svu odgovornost preuzeo na sebe, priznajući da unatoč ogromnom trudu nije uspio u onom najvažnijem — ujedinjavanju svlačionice.

Ali moram da kažem da mi kao treneru nije uspjelo da napravim ekipu koja se vraća u teškim momentima utakmice. Pokušao sam sve, davao sam svoj maksimum svakog dana i intenzivno živio sa igračima. Ali nisam uspio da od tih igrača napravim tim na visokom nivou, i to ne samo danas.

Razočaran vlastitim učinkom u kriznim trenucima, Pešić je istaknuo da je maratonska sezona od 86 utakmica uzela svoj danak. Iako je želja igrača bila neupitna, nedostatak svježine i pravog momčadskog duha bili su prepreka koju nije mogao premostiti. Ovakav odlazak čovjeka koji je desetljećima dominirao kontinentalnom košarkom ostavlja gorak okus i snažan dojam o težini tereta koji nose najveći pobjednici kada se suoče s konačnim neuspjehom.

Anketa

Pešić je preuzeo svu krivnju za neuspjeh: Je li ovaj potez odraz prave veličine ili priznanje nemoći?

ili

Vaša reakcija

Podijeli

Povezane vijesti

Najčitanije danas

Najčitanije ovog tjedna