Sport · 2 min

Dvejn Vašington emotivno o napuštanju Beograda: Srbija će zauvek ostati u mom srcu

Ivan Kovačević
Ivan Kovačević · Sportski kroničar
Košarkaš Dvejn Vašington u bijeloj majici s pogledom na grad u pozadini Screenshot
Dvejn Vašington se emotivno oprostio od Beograda i dresa Partizana

Američki košarkaš se dirljivim petominutnim snimkom oprostio od dresa Partizana, sumirajući šok kulture, vrelinu večitog derbija i životne lekcije naučene u Srbiji.

Dvejn Vašington je i zvanično stavio tačku na svoju beogradsku epizodu. Iskusni košarkaš objavio je petominutni snimak kojim se ponovo oprostio od Partizana i Srbije, sumirajući dramske preokrete i pravu buru emocija koju je proživeo od dolaska u redove crno-belih. Njegova priča počela je 10. avgusta 2024. godine, kada je iz Indijanapolisa krenuo u potpunu neizvesnost, a prvi susret sa Beogradom bio je obeležen snažnim kontrastima.

Od rešavanja birokratije oko viza pa sve do specifičnog mirisa starog automobila koji ga je dočekao na aerodromu, Vašington je osetio težinu promene sredine. Prvi koraci u novom gradu bili su mu neobični, dok se probijao kroz uzane ulice ka svom novom domu, svestan ogromne udaljenosti od porodice.

Sve što se sjećam je bilo da ulazim, da je Luka bio tu u 'Fijatu', miris tog automobila mi je i sad urezan u mozak. Ušli smo u kola, nije bilo malo mjesta, putevi su bili uzani. Kuća u kojoj smo bili je bila daleko, bio je čudan prvi utisak.

Iako je priznao strah od nepoznatog, ono što je usledilo na parketu zauvek je promenilo njegovu percepciju evropske košarke. Poseban utisak na njega ostavili su navijači čija strast premašuje okvire sporta. Vašington je priznao da se onakva atmosfera i sistem podrške ne mogu opisati rečima, već se moraju doživeti iz prve ruke. Poseban akcenat stavio je na intenzitet rivalstva koji vlada u srpskoj košarci, poredeći mečeve sa stanjima visoke napetosti.

Kao da je 'rat'. Možda ne bi trebalo tako da se izražavam, ali poslije tog prvog derbija sam shvatio šta je strast, borbenost, animozitet, mržnja koja postoji.

Ipak, trijumfi i zajedništvo su ono što Amerikanac nosi sa sobom kao najdragoceniju uspomenu. Osvajanje domaće titule prošle sezone istakao je kao vrhunac karijere u Beogradu, dodajući da su ga pobede pred domaćom publikom učinile jačom osobom, bogatijom za nova prijateljstva i ključne životne lekcije. Iz Beograda odlazi sa dubokim poštovanjem prema kulturi koja ga je oblikovala.

Srbija mi je dala uspomene, iskustva i prijateljstva koja nikad neću zaboraviti, poručio je košarkaš, naglašavajući da je tokom boravka naučio mnogo o sopstvenoj izdržljivosti. Za sam kraj, Vašington je na tečnom srpskom jeziku uputio poslednji pozdrav narodu koji ga je prihvatio kao jednog od svojih:

Hvala vam na svemu. Srbija će uvijek biti moj dom.
Anketa

Dirne li vas kada strani sportaši pokažu ovoliku količinu poštovanja i ljubavi prema našim prostorima?

ili

Vaša reakcija

Podijeli

Povezane vijesti

Najčitanije danas

Najčitanije ovog tjedna